Премини към съдържанието

Начало

Гигантски каменни глави се издигат край село в община Гърмен

На около 22 км. източно от град Гоце Делчев вдясно от шосето Гоце Делчев - Доспат се намира уникален културно-исторически обект, който по мнението на наши археолози представлява древно Светилище, водещо началото си някъде около петото хилядолетие преди новата ера. Това е едно от най-големите скални светилища на територията на България, а вероятно, и на територията на Европа, като е и най-запазеното като цяло у нас.

 

Светилището е разположено на три хълма на около 2 км. над село Долно Дряново отдясно по пътя за Доспат. Приблизителните координати на централния хълм са 41° 35' 44'' N и 23° 55' 02'' E.

Меру и древните българи

Съдържание

СВЕЩЕНАТА ПЛАНИНА

В основните световни митологически системи шумерската, египетската, индийската, китайската и гръцката - централно място заема свещената планина като център на света, местообиталище на боговете, инструмент на сътворението и др.

Това значение на планината е универсално на всички нива на религиозно възприемане на света и при всякакъв начин на живот и поминък, дори и при степните народи развитието на така наречените могилни погребения се свързва с представата за свещената планина на боговете. Този универсален модел се отразява в етимологията, свързана с него.

За профанизацията на Доброто и Злото

Амброуз каза:

– Магьосничеството и светостта са двете единствени реалности.

И продължи:

– Магията се оправдава от чадата си – те ядат корички хляб и пият чиста водица с много повече радост, отколкото преялите епикурейци.

– Вие говорите за светците?

Текстове, които проблематизират процеса на ПРОБУЖДАНЕТО

За да се разбере разликата между различните състояния на съзнанието, трябва да се върнем към първото от тях – сънят. Той е съвършено субективно състояние на съзнанието. Човекът потъва в сънищата си, независимо дали запазва или не спомен за тях. Дори ако някакви реални усещания стигат до спящия – такива като звуци, гласове, топлина, студ, усещане за собственото тяло, те предизвикват в него само фантастични образи. След това човек се събужда. На пръв поглед, това е съвсем различно състояние на съзнанието. Може да се движи, да разговаря с другите, да крои планове, да съзира опасности, да ги избягва и прочее. Изглежда правилно да кажем, че е в по-добро състояние, отколкото когато спи. По време на сън е пасивен, което означава, че не би могъл да направи нищо. Напротив, в състояние на бодърстване, той може непрекъснато да действа, а резултатите от действията му се отразяват както върху него, така и върху околните. Обаче не си спомня за самия себе си. Той е машина, всичко му се случва отвън. Не може да спре потока на мислите си, не е в състояние да контролира въображението си, чувствата си, вниманието си. Живее в субективния свят на „обичам – не обичам”, „харесва ми – не ми харесва”, „искам – не искам”, тоест в света, състоящ се от онова, което му се струва, че обича или не обича, иска или не иска. Той не вижда реалния свят. Реалният свят е скрит от него посредством стената на въображението му. Той живее в сън. Онова, което нарича „ясно съзнание” е само сън – и то далеч по-опасен от нощния сън в леглото.

Из записките на абстракциониста-ексхибиционист: загубеното изкуство на фотографията

Съдържание

Каква фотография харесваш?

Това бе проникновения въпрос, който задавах на хората, които успяваха да спечелят вниманието ми в онзи период.

Естествено това е питане, за което не твърде много индивиди се замислят и до днес. Причината най-вероятно е че повечето не се интересуват от фотография въобще, или разбират достатъчно, за да осъзнават колко ампутирана от смисъл е задаването на тази дилема в дълбочина, априори. Нещо като да попиташ за първичния смисъл на дзен.

И все пак, в имагинерния си диалог със себе си (защото в крайна сметка, открих, че аз съм единствения човек, който истински заслужава да спечели вниманието ми) бих отговорил на въпроса като истински превзет pop-art творец, с краткото „истинската”. Невероятно дразнещо е да разбереш, че понякога клишетата наистина са натоварени със смисъл. Особено ако цял живот си се борил с тях.

Вие не съществувате

За какво се притеснявате в този момент? Почти е сигурно, че се притеснявате за нищо поради причината, че вие всъщност не съществувате!

Вие нямате грижи, защото нямате ум, нямате тяло или живот за да се притеснявате – всичко това е една илюзия. Няма притиснения, но по-важното е, че го няма този, който се притеснява.

 

Мислите си, че това зучи абсолютно безсмислено. Някои от най-брилянтните учени, философи и теолози на нашия век не биха се съгласили с вас.

Науката и математиката предполагат, че ние хората не съществуваме (дори и като си помислим – наука и математика няма – илюзии!).

Артър Кларк - Деветте милиарда имена на Бога

— Молбата ви е малко необичайна — каза доктор Уогнър, надявайки се да е успял да вложи в думите си надлежната сдържаност. — Доколкото ми е известно, това е първият случай, когато тибетски манастир поръчва компютър за автоматична обработка на информация. Не бих искал да изглеждам любопитен, обаче трябва да призная, че не бях допускал едно… едно учреждение като вашето да се нуждае от такава машина. Бихте ли могли да ми обясните за какво възнамерявате да я ползвате?